W dniu 31.05.2022r. na terenie Zakładów Górniczo Hutniczych „Bolesław” S.A w Bukownie odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe aplikacyjne mające na celu sprawdzenie poprawności założeń:

Drodzy Czytelnicy!

Przekazujemy Państwu kolejną książkę o historii Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie i ważnych wydarzeniach w naszym regionie. Jest to kontynuacja Kalendarium „Dzieje Wydarzenia Ludzie” obejmująca lata 2013-2020. Autorami poprzednich wydań byli Józef Liszka i Elżbieta Świć. Niestety nie dane im było kontynuować dotychczasowej pracy. Elżbieta Świć odeszła od nas po długiej i ciężkiej chorobie w dniu 13 czerwca 2017 roku. Józef Liszka opuścił nas 14 lutego 2019 roku. Oboje, od 2000 roku z wielką pasją spisywali historię ZGH na tle dziejów tradycji górniczo-hutniczych ziemi olkuskiej. Praca ta dawała im wiele radości i satysfakcji tym bardziej, że ogromne zainteresowanie lokalnej społeczności sprawiło potrzebę kontynuacji wydawnictwa. Pracowali razem, uzupełniając wizerunek ZGH o nowe fakty, zbierając i zamieszczając wspomnienia byłych pracowników w kolejnych wydaniach, aż do roku 2012. Wspólnie potrafili z niezwykle dużej ilości faktów i wydarzeń z lat 1945-2012 stworzyć wspaniale uporządkowane kalendarium, które w prosty sposób pozwala Czytelnikowi poruszać się po interesujących go okresach. W czterech wydaniach książki oddali obraz przedsiębiorstwa, które dumnie kontynuuje tradycje górniczo-hutnicze tych ziem. Przedsiębiorstwa, które może poszczycić się ogromnymi osiągnięciami technicznymi i technologicznymi na przestrzeni kilkudziesięciu lat swojej działalności. Przedsiębiorstwa, które aktualnie przoduje wśród firm branży cynkowej w Polsce i może skutecznie konkurować z podobnymi zakładami w Europie. Zrelacjonowanie tak bogatego w wydarzenia okresu, bo obejmującego aż 67 lat, nie było łatwe. Tym bardziej wyrażamy wielki szacunek i podziw dla ich twórczej pracy.

6 grudnia 2019 roku W ZGH „Bolesław” S.A. obchodzono Dzień św. Barbary, patronki górników. Uroczysty charakter tegorocznych obchodów podkreślił jubileusz 45 – lecia Kopalni „Pomorzany”. Na uroczystościach zgromadzili się przedstawiciele władz Spółki, zaproszeni goście oraz pracownicy.

W dniu 6 maja 2022 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Hutnika. Obchody rozpoczęła Orkiestra Zakładowa ZGH „Bolesław” S.A. przemarszem po Hucie i wprowadzeniem uczestników do miejsca spotkania. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Zarządu ZGH „Bolesław” S.A. oraz spółek zależnych, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji naukowych zaproszeni goście, pracownicy huty, odznaczeni pracownicy, przedstawiciele organizacji związkowych, a także byli pracownicy.

Rok 2020 był dla Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” S.A. i dla mieszkańców ziemi olkusko-bolesławskiej szczególnie ważny. Ostatnia funkcjonująca kopalnia „Olkusz-Pomorzany” zakończyła eksploatację i postawiona została w stan likwidacji. Dla Huty w Bukownie oznaczało to utratę w perspektywie roku własnej bazy surowcowej, zapewniającej do tej pory stabilność dostaw wsadu do produkcji cynku elektrolitycznego. Wraz z odejściem do przeszłości górnictwa podziemnego, dostarczającego bardzo dobry koncentrat do produkcji cynku, rozpoczął się nowy rozdział funkcjonowania części hutniczej ZGH „Bolesław”.
W chwili zaprzestania wydobycia na stanie magazynowym było 24.054 ton koncentratów siarczkowych z rudy kopalni „Olkusz-Pomorzany”, gdzie w skali roku Huta wykorzystuje do produkcji cynku elektrolitycznego najwyższej jakości ok. 115.600 ton wszystkich wsadów siarczkowych.

10 maja 2019 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Hutnika. Uroczystości poprzedzone zostały Mszą Św. odprawioną w intencji hutników i ich rodzin w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Bukownie. W obchodach hutniczego święta uczestniczyli przedstawiciele władz Spółki, zaproszeni goście, odznaczeni pracownicy, przedstawiciele organizacji związkowych, a także byli pracownicy.

ZGH "Bolesław" S.A. zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania doliny rzeki Sztoły w dniu 23 kwietnia 2022r. - zbiórka o godz. 9.00 - zakole Sztoły przy ul. Mostowej.
Szczegóły akcji na załączonym plakacie.