Kopalnia Wiedzy o Cynku to oddanie hołdu - górnikom olkusko-bolesławskich kopalń i hutnikom huty Bolesław, wszystkim pracownikom, którzy pracując w strukturach naszego przedsiębiorstwa tworzyli jego historię.


W przestrzeni zabytkowego budynku administracyjnego byłej kopalni Ulisses powstała wystawa poświęcona naszej górniczo-hutniczej tradycji. To forma utrwalenia świata, który odszedł w przeszłość, stając się jedną z kart historii naszego regionu.

Księga Pamiątkowa
„Jako były górnik jestem zbudowany wszystkim tym, co przygotowaliście w tym muzeum. Włożyliście ogrom pracy, ale przekazujecie też ogrom wiedzy o czasach minionych.”
Księga Pamiątkowa
„«Świetlica na Skałce» bardzo serdecznie dziękuje za magiczną podróż, która dała nam mnóstwo wrażeń i wzbogaciła naszą wiedzę na tematy bliskie, nieodkryte…”
Księga Pamiątkowa
„Szeroko otwarte oczy, nastawione uszka naszych dzieci świadczą o wielkim zainteresowaniu omawianą tematyką. Wspaniale przygotowana treść pozwoliła przybliżyć historię i tradycję naszego regionu związaną górnictwem i hutnictwem. Wielkie gratulacje dla organizatorów i prowadzących zajęcia”.
Księga Pamiątkowa
„Kopalnia Wiedzy o Cynku stała się dla nas uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osieku prawdziwą kopalnią wiedzy na temat geologii i ciężkiej pracy górnika. Serdecznie dziękujemy Panom, którzy w przepiękny sposób zaprezentowali nam tę niezwykłą ekspozycję.”
  • Podróż po Kopalni Wiedzy rozpoczynamy od obejrzenia seansu audiowizualnego pt.:„Żywioły”. Otacza nas półmrok, wokół abstrakcyjne struktury rud cynku i ołowiu, chodniki transportowe, gigantyczne maszyny górnicze, fragmenty procesu przeróbki mechanicznej i technologii hutniczej – już początek odkrywania przestrzeni staje się intrygujący. Wokół rozlegające się autentyczne dźwięki żywiołów i odgłosy pracujących maszyn górniczych i hutniczych tworzą dramatyczną atmosferę widowiska. Odkrywanie wystawy kontynuujemy przechodząc do sali pn.: „Skarby Ziemi olkusko-bolesławskiej”. Po prawej stronie wielkoformatowy przekrój geologiczny przez złoże Pomorzany. Po przeciwnej stronie – intrygująca instalacja interaktywna przypominająca „tunel czasu”. W stanie nieaktywnym zobaczymy przed sobą lustro, a za pomocą przycisku możemy uaktywnić instalację i wówczas odsłoni się przed nami magiczny widok zastygłych w czasie minerałów z różnych er w historii naszej planety.

    Tunel Czasu