Fundacja ZGH

We wrześniu 2020 roku Fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

Orkiestra dęta związana z kopalniami rud galmanowo-galenowych posiada bogatą i chlubną tradycję. Pierwsze wzmianki o jej działalności pochodzą z XIX wieku. W książce Stanisława Ciszewskiego „Lud rolniczo-górniczy okolic Sławkowa w powiecie Olkuskim” z 1886 roku wspomniano, że górnicy kopalni „Ulisses” już około 1867 roku zakupili instrumenty muzyczne i założyli orkiestrę. 

Jest ona jedną z najstarszych orkiestr tego typu w regionie, a może nawet w kraju. W latach 1907–1911 orkiestra była związana ze strażą pożarną w Bolesławiu, jednak później została przejęta przez zarząd kopalni „Bolesław”. Od tamtej pory funkcjonuje przy Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, a jej próby odbywają się w budynku Straży Pożarnej w Bolesławiu.

Orkiestra dęta ZGH „Bolesław” w Bukownie pełni ważną rolę edukacyjną i promującą kulturę muzyczną w lokalnej społeczności. Jak powiedział Pitagoras, „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. Zespół uczestniczy w wielu ważnych uroczystościach, zarówno państwowych, kościelnych, jak i górniczych oraz hutniczych. Wykonuje szeroki repertuar muzyczny, od utworów pisanych na instrumenty dęte po klasykę muzyczną.

W 2020 roku Fundacja ZGH Bolesław uzyskała środki zewnętrzne i współfinansowała wydanie monografii poświęconej orkiestrze dętej ZGH. Publikacja ta jest unikatowa, gdyż nie ma odpowiednika na rynku wydawniczym, zwłaszcza w kontekście górnictwa rudnego. Monografia ma na celu zachowanie dziedzictwa lokalnej kultury oraz zainspirowanie młodzieży do kontynuowania muzycznych tradycji. Jej wartość wzrasta szczególnie teraz, gdy zakończyło się wydobycie w ostatniej kopalni rudy cynku i ołowiu „Pomorzany”, będącej częścią ZGH „Bolesław”.

Monografia jest również uzupełnieniem innych publikacji poświęconych górnictwu i hutnictwu oraz wzbogaca wyjątkowe dzieło, jakim jest wystawa „Kopalnia Wiedzy o Cynku”. Fundacja przypomina o tych wydarzeniach w związku z pożegnaniem Pana Bogusława Soleckiego, który 25 lipca 2024 roku zakończył 40-letnią prezesurę orkiestry. Koleżanki i koledzy z orkiestry podziękowali mu za lata wspólnego muzykowania, a Prezes ZGH w swoim wystąpieniu wyraził wdzięczność za koncerty organizowane z okazji Barbórki i Hutnika oraz za wieloletnie podtrzymywanie muzycznych tradycji w górniczo-hutniczej społeczności.

Monografię o orkiestrze dopełnia film, który został zrealizowany na zlecenie ZGH „Bolesław” S.A. w 2015 roku.

Orkiestra na zdjęciach.

Przekaż 1,5%

Numer konta bankowego

PKO Bank Polski SA 
55 1020 2430 0000 8802 0102 6996.

Statut Fundacji

Statut Fundacji Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" s.a.

 Statut

Sprawozdania z działalności