Zakłady Górniczo-Hutnicze wystąpiły do Telewizji Polskiej z oficjalnym wnioskiem o sprostowanie nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji zawartych w reportażu wyemitowanym 13 marca 2025 roku. W trosce o ochronę dobrego imienia naszej firmy uznaliśmy za konieczne podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie sprawy i przedstawienie faktów zgodnych z rzeczywistością.
Konsekwencje historycznego górnictwa w gminie Bolesław to jeden z priorytetów dla zespołu, który opracowuje działania, jakie należy podjąć, aby mieszkańcy mogli czuć się bezpieczniej. Zaplanowane badania terenowe pozwolą z większą precyzją wskazać miejsca, jakie należy objąć stałym monitoringiem.
W dniu 18.10.2024 r. powstało ugięcie terenu na pasie zieleni oddzielającym jezdnie drogi krajowej nr 94 w Bolesławiu. Ugięcie ma głębokość ok. 0,5 m i średnicę około 2 m. Informujemy, że powyższe ugięcie powstało w odległości nie mniejszej niż 75 m od najbliższych wyrobisk górniczych wykonanych przez Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" S.A. w Bukownie. Wyłącza to jakikolwiek związek tego ugięcia z działalnością górniczą Zakładów.
Dodajemy, że ugięcie powstało w obszarze, gdzie mogą występować relikty i skutki tzw. górnictwa historycznego, prowadzonego do końca II wojny światowej, zwykle przez nieistniejące już podmioty.
Prawdopodobną przyczyną powstania deformacji jest występowanie w górotworze pustki, która może wynikać z prowadzonej eksploatacji historycznej. Według pozyskanych przez ZGH "Bolesław" S.A. archiwalnych materiałów kartograficznych z 1872 r. stwierdzona deformacja nieciągła znajduje się w odległości około 18 m od szybu, dukli lub szybika, około 13 m od starego otworu wiertniczego oraz około 6 m od pojedynczego nitkowego wyrobiska historycznego.
W Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego Gminy Bolesław obszar ten został zaliczony do Kategorii B przydatności do zabudowy, co oznacza istnienie ryzyka występowania deformacji nieciągłych (zapadlisk, ugięć) o rozmiarach do 3 m
W dniu 13 marca 2025 w programie TVP1 „Reporterzy” ukazał się reportaż autorstwa Jakuba Ćwirleja, który zawiera szereg manipulacji i nieprawdziwych informacji wprowadzających w błąd widzów, w tym przede wszystkim mieszkańców Gminy Bolesław.
Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” zleciły punktowe zabezpieczenie pustek na terenie cmentarza w Bolesławiu. Wszystko wskazuje na to, że pustki, jakie wykazały wykonane w wakacje badania, to konsekwencja prowadzonej w tym rejonie eksploatacji historycznej. Prace zabezpieczające wykonywane będą etapowo i powinny zakończyć się przed Świętami Bożego Narodzenia.
Read more: Ruszyły prace zabezpieczające na cmentarzu w Bolesławiu
Pojawiające się w rejonie Olkusza i Bolesławia zalewiska to zjawisko związane z podnoszeniem się lustra wody w dawnym leju depresji, który powstał wskutek odwadniania byłej Kopalni “Olkusz-Pomorzany”. Po wyłączeniu pomp woda wraca do swojego naturalnego poziomu. Zmiany te najlepiej widać w działających do niedawna kopalniach piasku, które wypełnia woda. Malownicze zalewiska kuszą szczególnie w upalne dni, dlatego należy pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa można podziwiać je wyłącznie z odległości, a pod żadnym pozorem nie wolno się w nich kąpać.
Choć proces likwidacji kopalni „Olkusz” zakończył się ponad 20 lat temu to aktualnie na Facebook pojawiają się domniemania o jej nieprawidłowym przebiegu, tj. nie podsadzeniu części podziemnych wyrobisk. Informacje te podważają prawidłowość wykonania prac likwidacyjnych prowadzonych pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Opublikowane przez Pana Pawła Piasnego na FACEBOOK protokoły OUG są jedynie częścią prowadzonego nadzoru nad przebiegiem likwidacyjnym. Wyjaśniamy, iż do wszelkich uwag i zastrzeżeń nadzoru górniczego, ZGH miały obowiązek odnieść się, wykonać zalecenia OUG i wyjaśnić te nieścisłości na piśmie. ZGH dysponuje całą dokumentacją procesu likwidacyjnego, w tym potwierdzającą wykonanie zaleceń Urzędu górniczego.
Read more: WYJAŚNIENIA DOT. LIKWIDACJI KOPALNI „OLKUSZ” W LATACH 1999-2003
Po latach intensywnej działalności górniczej kopalń ZGH „Bolesław”, środowisko naturalne powoli wraca do równowagi.
Read more: Ekosystemy głównych rzek na terenie powiatu olkuskiego [FILM]
Reprezentacja pracowników ZGH Bolesław w Bukownie wzięła udział w społecznej akcji sprzątania otoczenia rzeki Sztoły. Ta idea łącząca mieszkańców okolicy za każdym razem spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony różnych środowisk. Nie inaczej było tym razem! Wspólnemu sprzątaniu towarzyszyły rozmowy i uśmiechy uczestników.
Przyjemne i pożyteczne działania proekologiczne to czysta i piękna okolica. Na zakończenie akcji sprzątania wszyscy odpoczęli przy wspólnym ognisku.
- Jako firma odpowiedzialna społecznie, bardzo chętnie angażujemy się w różne przedsięwzięcia skierowane do lokalnej społeczności i sprawiające, że w naszej okolicy dzieje się coś dobrego. Cieszymy się, że mogliśmy już po raz kolejny być częścią tego ważnego i potrzebnego projektu – mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław w Bukownie.
Wśród uczestników obecni byli przede wszystkim mieszkańcy Bukowna, w tym także reprezentanci ZGH Bolesław w Bukownie, lokalnych instytucji: Zakładu Gospodarki Komunalnej "Bolesław", Lasów Państwowych, miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie. Bukowieński magistrat zadbał o worki i rękawice.
Dzięki działaniom lokalnych społeczników wiosenny czas spędzony przez wielbicieli aktywnego odpoczynku w dolinie Sztoły z całą pewnością będzie przyjemniejszy. Zebrane śmieci, w tym opony, butelki i inne odpady zalegające przy rzece, trafiły tam, gdzie ich miejsce – na wysypisko.
foto - żródło https://www.facebook.com/MiastoBukowno