Choć proces likwidacji kopalni „Olkusz” zakończył się ponad 20 lat temu to aktualnie na Facebook pojawiają się domniemania o jej nieprawidłowym przebiegu, tj. nie podsadzeniu części podziemnych wyrobisk. Informacje te podważają prawidłowość wykonania prac likwidacyjnych prowadzonych pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Opublikowane przez Pana Pawła Piasnego na FACEBOOK protokoły OUG są jedynie częścią prowadzonego nadzoru nad przebiegiem likwidacyjnym. Wyjaśniamy, iż do wszelkich uwag i zastrzeżeń nadzoru górniczego, ZGH miały obowiązek odnieść się, wykonać zalecenia OUG i wyjaśnić te nieścisłości na piśmie. ZGH dysponuje całą dokumentacją procesu likwidacyjnego, w tym potwierdzającą wykonanie zaleceń Urzędu górniczego.
Nie znając specyfiki kontroli i nadzoru górniczego tego rodzaju publikacje powodują niczym nieuzasadniony niepokój i dezinformację społeczeństwa.
Niezlikwidowane wyrobiska górnicze, wymienione w załączonym na FACEBOOK przez Pana Pawła Piasnego protokole kontroli nr 52/A/AK/03 zostały włączone do ruchu obecnie likwidowanej Kopalni „Olkusz Pomorzany”, co zostało potwierdzone w stosownym dodatku do planu ruchu tej Kopalni. Z kolei zgodnie z aktualnym planem ruchu likwidowanego zakładu górniczego kopalni „Olkusz-Pomorzany” zostały one zlikwidowane poprzez podsadzenie podsadzką hydrauliczną bądź przez wyizolowanie i zatopienie. W tym stanie twierdzenie, że nie zostały one zlikwidowane i że ma to powodować „niekontrolowany i nieobliczalny ruch wody” jest po prostu fałszywe. Niezależnie od tego, nawet niezlikwidowanie (acz zlikwidowanych przecież) wyrobisk znajdujących się na głębokości około 100 metrów pod powierzchnią terenu nie ma żadnego wpływu na „niekontrolowany i nieobliczalny ruch wody przypowierzchniowej na terenie Bolesławia i Bukowna”, zaś publikowanie takich twierdzeń świadczy o nieznajomości i niezrozumieniu tematu.
Na marginesie dodajemy, że przedstawione w każdym protokole kontroli organu nadzoru górniczego uwagi i zastrzeżenia (nie tylko wymienione na FACEBOOK) muszą być wyjaśnione i usunięte przez Przedsiębiorcę – ZGH „Bolesław” S.A. I jak widać choćby z akapitu powyżej zostały wyjaśnione.
Przedstawione na FACEBOOK przez Pana Pawła Piasnego opinie oparte są jedynie na pojedynczym dokumencie, który powstał 22 lata temu. Nie uwzględnia on działań, które ZGH prowadziło przez kolejne 22 lata, aż do chwili rozpoczęcia likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany”. Zatem sugestie w zakresie niezgodnej z przepisami likwidacji kopalni „Olkusz” oparte są na fragmentarycznych, niepełnych danych czy informacjach i mogą fałszować rzeczywistość.
W latach 1999-2003 ZGH prowadziły likwidację tylko części naszego zakładu górniczego, tj. zakładu eksploatującego złoże „Olkusz” powyżej poziomu +238 m n.p.m. na podstawie opracowanego Programu Likwidacji, który był podstawą uzyskania dotacji budżetowej a następnie jej rozliczenia. Sam proces likwidacji prowadzony był na podstawie planów ruchu likwidowanego zakładu górniczego. W dalszym ciągu prowadzona była eksploatacja złoża „Pomorzany” i złoża „Olkusz-Podpoziom”.
Równolegle z likwidacją Kopalni „Olkusz” rozpoczęto proces mający na celu otrzymanie koncesji na wydobycie rudy ze złoża „Olkusz-Podpoziom”. Z początkiem XXI w. pojawiła się też koncepcja adaptacji części przeznaczonych do likwidacji wyrobisk górniczych kopalni „Olkusz” dla potrzeb ruchu turystycznego i starano się o otwarcie Kopalni Zabytkowej Górnictwa Kruszcowego w Olkuszu. W związku z powyższym część wyrobisk górniczych, w tym te wymienione w protokole zamieszczonym na FACEBOOKU przez Pana Pawła Piasnego zostały wyłączone z likwidacji i włączona do ruchu kopalni „Olkusz-Pomorzany”, która wtedy prowadziła normalną eksploatację rud. Niezlikwidowane wyrobiska jak też wszystkie niezlikwidowane obiekty powierzchniowe zakładu górniczego kopalni „Olkusz” mogące mieć zastosowanie w dalszej działalności Zakładów, zostały też wprost wskazane w planie ruchu Kopalni „Olkusz-Pomorzany”. Natomiast projekt utworzenia Kopalni Zabytkowej został zarzucony.
ZGH „Bolesław” S.A. uzyskały też stosowną koncesję na eksploatację złoża „Olkusz-Podpoziom”. Ta eksploatacja wymagała pozostawienia części wyrobisk górniczych z likwidowanej kopalni „Olkusz”. Wyrobiska te posłużyły głównie do przewietrzania i odwadniania oraz jako drogi ucieczkowe. Eksploatacja złoża „Olkusz-Podpoziom” prowadzona była do końca istnienia kopalni „Olkusz-Pomorzany” tj. do końca 2020 r. Wtedy też rozpoczęto pace związane z likwidacją wyrobisk zarówno w części złoża „Olkusz-Podpoziom” jak i w części byłej kopalni „Olkusz”. Wyrobiska zostały zlikwidowane zgodnie z obowiązującym planem ruchu likwidowanej kopalni „Olkusz-Pomorzany” do końca 2021 r. Dotyczy to też wyrobisk opisanych w protokole kontroli OUG z 2003 r.
Przy uwzględnieniu powyższego przedstawiona na FACEBOOK przez Pana Pawła Piasnego teza (o braku zlikwidowania wyrobisk górniczych wskazanych w protokole kontroli z 2003 r.) jest oczywiście niepełna, nieprawdziwa, a naszym zdaniem kłamliwie sugeruje nadużycie ZGH. W okresie od 2003 do 2020 roku niezlikwidowane (w ramach likwidacji Kopalni „Olkusz”) wyrobiska pełniły istotne funkcje i były niezbędne dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania kopalni „Olkusz-Pomorzany”.
Przypominamy, że likwidacja pustek po starej historycznej eksploatacji górniczej była ujęta w programie likwidacyjnym, a więc w dokumencie określającym ramy dofinansowania budżetowego. Roboty w tym zakresie były wykonywane wyłącznie w zakresie wynikającym z przyznanych środków budżetowych. Nie istniał i nie istnieje obowiązek ZGH wykonywania prac likwidacyjnych w zakresie górnictwa historycznego, czyli nie związanego z naszą działalnością. Takie prace były wykonywane w związku z przyznaną dotacją budżetową. Podkreślamy, że ZGH „Bolesław” S.A. były wykonawcą prac za pieniądze przeznaczone z budżetu Państwa w konkretnym celu i na zlecenie Skarbu Państwa.
Przedstawione powyżej wyjaśnienie, jednoznacznie wskazuje, że sugerowane na FACEBOOK przez Pana Pawła Piasnego nieprawidłowości, w istocie swej nie istniały lub zostały wyjaśnione.
Niezależnie od powyższego, całość prac związanych z eksploatacją i likwidacją kopalni „Olkusz” i kopalni „Olkusz-Pomorzany” prowadzona była i jest pod ścisłym nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie.
ZGH zaleca, by zachować rzetelność działalności publicystycznej, do czego zobowiązuje go np. art. 11 ustawy prawo prasowe. Z kolei użytkowników mediów społecznościowych prosimy o zachowanie dużej rezerwy i krytycyzmu wobec publikowanych „rewelacji”.
W naszej ocenie publikacja Pana Pawła Piasnego stanowi manipulację medialną, polegającą na podaniu fragmentarycznych informacji i nastawioną na wywołanie nieuzasadnionego niepokoju. Z tych też powodów domagamy się od pana Pawła Piasnego zamieszczenia niniejszego tekstu na jego koncie na portalu FACEBOOK, jako swoistego sprostowania.
Zarząd ZGH „Bolesław” S.A.